Bardzo często mówi się o tym, że rynek pracownika jest zagrożeniem dla pracodawcy. Czym jest rynek pracodawcy, i dlaczego jest bardzo niekorzystny dla pracownika ?
Do tej pory mieliśmy do czynienia głównie z rynkiem pracodawcy. W zasadzie taka sytuacja daje pracodawcy pełną kontrolę nie tylko nad tym, kogo zatrudnia w swojej firmie, ale także, na jakich warunkach to robi, jakie wynagrodzenie może zaproponować, a w skrajnych przypadkach nawet jakie prawa pracownika będzie łamał.
Na rynku pracodawcy pracownicy się na to godzą, bo nie mają szansy na zatrudnienie gdzie indziej.
Jak działa, oraz czym jest rynek pracodawcy
Do rynku pracodawcy dochodzi, kiedy miejsc pracy jest coraz mniej, a chętnych do ich zajęcia coraz więcej. Taką sytuację można było obserwować w czasie pandemii. Oczywiście jest to spore uproszczenie, ale w ten sposób najłatwiej wyjaśnić, dlaczego dochodzi do wyzysku pracowników.
Pracodawca może spokojnie decydować o tym, kogo u siebie przyjmie, w jaki sposób będzie się z nim rozliczał, ile mu zapłaci oraz w jaki sposób będzie go traktować. Wielu przedsiębiorców wykorzystuje swoje nowe możliwości i stara się za ich pomocą maksymalnie zaoszczędzić, na przykład poprzez niewypłacanie pracownikom zaległych wynagrodzeń czy nieprzyznawanie im pieniędzy za przepracowane nadgodziny.
Jakie są prawa pracownika
Pracownik może co prawda zgłosić taką sytuację odpowiednim organom, ale często boi się, że przez to straci pracę i szybko nie uda mu się znaleźć niczego nowego. W końcu lepiej dostawać za swoją pracę połowę należnego wynagrodzenia niż zostać bez środków do życia.
Dlatego pracownik jest pod ogromną presją. Z jednej strony musi zaspokoić potrzeby życiowe swojej rodziny, z drugiej strony nie może się godzić na złe traktowanie.
Taka sytuacja może prowadzić do ogromnego stresu, co z kolei przekłada się na wyniki w pracy. Niestety wielu pracodawców tego nie rozumie, i nie potrafi odpowiednio zadbać o swoich ludzi.
Liczą się tylko doraźne zyski, natomiast w długim okresie nie ma to większego sensu.
Warto szukać pomocy na zewnątrz
Kiedy sytuacja wydaje się być beznadziejna, warto poszukać pomocy u innych. Na szczęście pracownik ma do dyspozycji powołane w tym celu instytucje państwowe. Państwowa Inspekcja Pracy w każdej chwili może przeprowadzić kontrolę w zakładzie pracy, który nie przestrzega obowiązujących przepisów. Wtedy taki przedsiębiorca może zapłacić karę, co powinno skutecznie wpłynąć na jego zachowanie.